Jak se o žíly starat - Lecbakrecovychzil



JAK SE O ŽÍLY STARAT





Pacienti s podezřením na chronické žilní onemocnění by měli být vyšetřeni cévním specialistou (cévní chirurg nebo angiolog) co nejdříve po vzniku prvních známek onemocnění. Pokud klinické a ultrazvukové vyšetření prokáže patologický nález na povrchovém žilním systému, je na místě intervence (operační výkon). Zákrok se dnes provádí většinou ambulantně, v lokální anestezii, bez nutnosti hospitalizace – více se dozvíte v sekci „Léčba“ a „Možnosti léčby“



Konzervativní léčba

Kromě operačního zákroku existuje i další možnost, a tou je konzervativní léčba. Je vhodná pro pacienty se symptomatickým chronickým žilním onemocněním, kterým buď nebyl doporučen operační výkon, nebo na něj čekají, nebo pro ty, u nichž i po zákroku symptomy přetrvávají. Mezi konzervativní opatření patří cvičení, snížení tělesné hmotnosti, fyzioterapie, zvedání nohou nad úroveň srdce, užívání léku ovlivňujících žilní systém (tzv. venofarmaka) a kompresivní léčba. V klinické praxi mohou být jednotlivé způsoby konzervativní léčby použity samostatně nebo v kombinaci, dočasně nebo po delší dobu, vždy po domluvě mezi lékařem a pacientem.



Cvičení a režimová opatření

Mezi faktory, které riziko vzniku křečových žil zvyšují, patří věk, pohlaví, rodinná dispozice, nadváha, sedavý způsob života, nedostatek pohybu nebo dlouhodobé stání či úrazy dolních končetin. Působení některých z uvedených faktorů samozřejmě ovlivnit nelze, můžeme se ale zaměřit na zevní vlivy, které mohou ke vzniku a zhoršení křečových žil významně přispět. Odborníci proto jako prevenci vzniku křečových žil či v jejich počátečních stádiích doporučují tzv. režimová opatření.



Režimová opatření

• pravidelný pohyb
• vyhýbání se dlouhému stání a sezení
• při sezení nedávat nohu přes nohu
• nenosit oblečení stažené v oblasti třísel a kolen
• chodit v botách bez podpatku (nebo s nižším podpatkem)
• sprchování nohou střídavě teplou a studenou vodou
• zdravá strava bohatá na vitamíny a minerální látky
• udržování přiměřené hmotnosti


Z odborných publikací jsou k dispozici důkazy posilující význam fyzického cvičení a snižování hmotnosti u obézních pacientů, které zmírňují symptomy a zabraňují progresi chronického žilního onemocnění.


Cvičební metody v léčbě chronické žilní nedostatečnosti jsou stále více doporučovány jako doplněk nebo alternativa k intervenční léčbě. Fyzické cvičení zaměřené na svaly dolních končetin a pohyblivost kotníků mohou spolu s fyzioterapií zlepšit celkovou pohyblivost, podpořit hubnutí, posílit svalovo-žilní pumpu a zvětšit rozsah pohybů kotníků. To vše podporuje návrat stagnující krve v nohách zpět do oběhu, což může následně snížit otok dolních končetin, zabránit vzniku kožních změn nebo zlepšit jejich hojení. Cvičení může také zmírnit symptomy a známky u posttrombotického syndromu (pacienti po prodělané hluboké žilní trombóze).



Doporučené cviky

Cvičení vhodné pro nohy a žíly nalezneme pod různými názvy od žilní gymnastiky až po jógu pro nohy. Ať už jim říkáme jakkoliv, mají společný cíl: zapojení svalové pumpy dolních končetin a zrychlení žilního návratu z nohou zpět do oběhu.


I pouhých 10–15 minut denně může významně pomoci od nepohodlí, otoku, bolesti, napětí nebo pocitu těžkých nohou.




CVIKY VSEDĚ

Pokud máte omezený prostor, můžete provádět cviky vsedě. Některé z nich lze praktikovat i při práci.



KOTNÍK V POHYBU

Pohybujte špičkou nohy střídavě nahoru směrem k tělu a poté dolů. Zopakujte alespoň 10x každou nohou.


OTÁČENÍ KOTNÍKU

Otáčejte kotníkem kolem dokola. Pohyb opakujte i v opačném směru. Cvik proveďte nejméně 10x každou nohou.


POSOUVÁNÍ CHODIDLA

Pomalu posunujte nohu po podlaze dopředu co nejdále od těla a zase zpět. Cvičení opakujte nejméně 20x každou nohou.


ZVEDÁNÍ PATY

Opřete špičku nohy o podlahu a střídavě pomalu zvedejte a pokládejte patu. Cvičení opakujte nejméně 20x každou nohou.


ZVEDÁNÍ ŠPIČKY

Opřete patu o podlahu a pomalu střídavě zvedejte a zase pokládejte špičku. Cvičení opakujte nejméně 20x každou nohou.


ZVEDÁNÍ PRSTŮ

Pokuste se zvednout palec, ale ostatní prsty držte na zemi. Následně prsty vyměňte: snažte se palec udržet na zemi, zatímco zvedáte ostatní prsty. Cvičení opakujte nejméně 10x každou nohou.


ROZTAŽENÍ PRSTŮ

Tento cvik lze provádět vsedě i vestoje. Chodidlo opřete o podlahu a roztáhněte prsty co nejvíce od sebe. Vydržte pět sekund. Cvik opakujte nejméně 10x každou nohou.



CVIKY VE STOJE



STOJ NA ŠPIČKÁCH / PATÁCH

Postavte se celým chodidlem na zem, zvedněte paty co nejvýš (stoupněte si na špičky prstů) a vydržte v této pozici 3 sekundy. Pak se postavte na paty a zvedněte prsty. Cvik opakujte nejméně 10x.

CHŮZE PO ŠPIČKÁCH

Najděte si nebo alespoň představte rovnou čáru a choďte po ní po špičkách dopředu, dozadu i do stran (simulujte chůzi po kladině). Cvičení provádějte alespoň 1 minutu.




CVIKY V LEŽE




NOHY NAHORU

Kdykoliv to bude možné, zvedněte nohy nad úroveň srdce. Můžete je držet ve vzduchu, opřít natažené či skrčené o zeď nebo o nábytek.


JÍZDA NA KOLE

Položte se na zem, nohy zvedněte do vzduchu, pokrčte je v kolenou a simulujte šlapání do pedálů. Cvik provádějte alespoň 1 minutu.




CVIKY S POMŮCKAMI




PROTAŽENÍ A MASÁŽ ŠLACH NA CHODIDLECH

Klenbu chodidla položte na kulatý předmět (např. masážního ježka či tenisový míček), přejíždějte jím střídavě vpřed a vzad. Pomasírujte celé chodidlo včetně oblasti pod prsty a paty. Tento cvik opakujte alespoň 20 sekund každou nohou.


SBÍRÁNÍ PŘEDMĚTŮ PRSTY

Posaďte se a položte před sebe jakýkoliv předmět (např. ručník, pero, časem i drobnější předměty jako např. kuličky). Paty mějte položené na zemi a předmět se pokuste zvednout tak, že jej stisknete mezi prsty. Opakujte maximálně 20x každou nohou.